لابراتوار داروسازی حکیم مومن تبریزی

banner04

لیورتراپ (Liver Trap)

liver

کبد یکی از حساس‌ترین اندام‌های حیاتی بدن انسان است. از وظایف مهم آن می-توان به تولید صفرا جهت هضم و جذب چربی، سم زدایی بدن، سنتز پروتئین ها و فیلتر خون اشاره کرد.  کبد به دلیل محل استراتژیک و عملکردهای چندبعدی، مستعد ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها است.

 بیماری های کبدی بیشتر اوقات به دلیل زمینه ارثی بروز می کنند. مصرف الکل، استفاده بی رویه از داروهایی نظیر استامینوفن، چاقی و بیماری های ویروسی نیز سبب بیماری¬های کبدی می گردند. بیماری کبد چرب، سیروز کبدی و هپاتیت های ویروسی A، B، C، D، E از جمله شایعترین بیماری های کبدی می باشند.

در جوامع امروزی به علت تحرک کم، رژیم غذایی ناسالم و افزایش وزن، میزان ابتلا به بیماری های کبدی افزایش یافته است. با توجه به اهمیت بالای کبد و نقش حیاتی آن در بدن، استفاده از ترکیبات مناسب و اثربخش به جهت کمک به پیشگیری و درمان انواع بیماری ها و مشکلات کبدی، حفظ سلامت و تقویت عملکرد کبد ضروری است. ترکیبات طبیعی به علت اثر بخشی و امنیت بالای دارویی گزینه های مناسبی برای این منظور می باشند.

 

معرفی محصول

شربت و کپسول لیورتراپ حاوی گیاه خار مریم (Silybum Marianum) می باشد. اثرات محافظت از کبدی و آنتی اکسیدانی این گیاه در مطالعات متعدد آزمایشگاهی و بالینی به اثبات رسیده است. بر اساس تحقیقات انجام شده می توان از این گیاه به عنوان درمان کمکی در بیماری های کبد چرب، سیروز کبدی و هپاتیت های ویروسی استفاده نمود. 

 

Silybum Marianum: گیاه خارمریم یا Milk thistle از گذشته تا کنون به علت دارا بودن خاصیت آنتی اکسیدانی جهت پیشگیری و درمان بیماری ¬ها و مشکلات کبدی مورد استفاده قرار می گیرد. این گیاه به علت دارا بودن ماده موثره سیلی مارین برای حفاظت از کبد در برابر سموم صنعتی مانند تتراکلریدکربن و همچنین پیشگیری و ترمیم صدمات کبدی ناشی از مصرف الکل به کار گرفته می شود.

بر طبق مطالعات انجام شده  از دانه و عصاره دانه خارمریم می¬توان به عنوان درمان کمکی بیماری سیروز و بیماری های التهابی مزمن کبدی استفاده نمود. بعلاوه این گیاه می تواند به وسیله پاکسازی سموم و توکسین ها از بدن به بهبود عملکرد کبد کمک نماید.   

در مطالعات بالینی مختلف، اثرات مثبت محافظت از کبدی گیاه خار مریم در درمان بیماری سیروز کبدی ناشی از مصرف مزمن الکل و ویروس ها به اثبات رسیده است. طی یک مطالعه بالینی بر روی بیماران مبتلا به سیروز کبدی مشاهده گردید که تجویز سیلی مارین سبب کاهش میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری می گردد [1,2]. 

بر طبق تحقیقات، سیلی مارین با تحریک آنزیم RNA پلیمراز 1 در هسته سلول های کبدی، سبب افزایش سنتز پروتئین ریبوزومی و در نتیجه احیا توانایی کبد در مسمومیت با سمومی نظیر قارچ Death-cap می گردد [2].

در مطالعه ای بالینی بر روی بیماران مبتلا به هپاتیتC  مزمن  مشاهده گردید که که تجویز این گیاه سبب کاهش بار ویروسی و همچنین کاهش سطح آنزیم های کبدی AST و ALT می گردد. گیاه خارمریم با  دارا بودن خاصیت  آنتی اکسیدانی و همچنین محفاظت سلول های کبد از تخریب سلولی ناشی از پاسخ التهابی به ویروس هپاتیتC ،  سبب  محافظت از کبد میگردد [3]. 

در یک مطالعه بالینی بر روی بیماران میتلا بهکبد الکلی مزمن مشاهده گردید که با مصرف سیلی مارین، سطح آنزیم های آلانین ترانسفراز، آلانین آمینو ترانسفراز و همچنین بیلی روبین به سطح نرمال رسیده است. بعلاوه نتایج تحقیقات نشان داده¬اند که سیلی مارین دارای خاصیت محافظت از کبدی بوده و همچنین قادر به بهبود عملکرد کبد در بیماران الکلی می باشد [4].

در مطالعه صورت گرفته بر روی بیماران مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی مشاهده گردید که با تجویز سیلی مارین، غلظت پلاسمایی بالایی از Flavonolignan ایجاد می گردد که دارای اثرات مثبت در بهبود این بیماری می باشد [5,6].

 

  • دفتر مرکزی: تهران، خیابان بهار شمالی، خیابان شهید جواد کارگر، پلاک 33
  • 021-7752100
  • fax021-77537338
  • info@hmtpharmacy.com

Please publish modules in offcanvas position.